Image Image Image Image Image Image Image Image Image

14 Spa

By

Audinių savybės ir priežiūra

spalio 14, 2015 | By |

Sunkius ir prabangius užuolaidų audinius reikia skalbti labai kruopščiai ir atsargiai. Užmerkite šaltame vandenyje, įberkite sodos, o kiek vėliau įpilkite šilto vandens su skalbimo milteliais. Po to skalbkite skalbyklėje arba rankomis, tik nevirinkite ir įnirtingai netrinkite. Išskalauti reikia vos drungnu ar net šaltu vandeniu. Negręžkite, nes galite pakenkti audinio kokybei.

GOBELENAS. Geriausia valyti sausuoju būdu – išsiurbti siurbliu, valytu minkštu šepečiu, skirtu drabužiams. Galima pavalyti ir drėgna kempine.

AKSOMAS. Geriausia valyti cheminiu būdu. Dulkes galima pašalinti minkšta, vilnone, vandeniu sudrėkinta šluoste.

TIULIS, ORGANZA, ŠILKAS. Labai plonos medžiagos, su jomis reikia elgtis itin atsargiai. Užmerkus šaltame vandenyje, pašalinkite dulkes, vėliau skalbkite skalbyklėje 35 laipsnių temperatūros vandenyje, bet tik tuomet, jei yra speciali programa „delikatiems“ audiniams, jei ne – skalbkite rankomis.

ŠILKAS. Šilko pluoštas yra pats stipriausias iš visų natūraliųjų pluoštų. Jis gerai išlaiko jam suteiktą formą, lengvai drapiruojamas. Šilkiniai audiniai pasižymi vidutiniu atsparumu trinčiai, glamžymui. Audiniai negali būti balinami priemonėmis, iš kurių išsiskiria chloras. Gali būti sausai valomi tetrachloretilenu arba sunkiuoju benzinu (vaitspiritu). Šilkinius audinius geriausia skalbti rankomis su šampūnais, kurie pašalina riebalines dėmes ir juos atgaivina. Nepatartina naudoti šarminių šampūnų ar tokių priemonių, kuriose yra vaško, naftos ar jos produktų, nes šie produktai palieka riebalinių dėmių. Šilkas greitai džiūsta, jo negalima džiovinti automatinėje džiovyklėje ar gręžti, geriausia džiovinti susukus į rankšluostį. Audiniai lyginami ne aukštesnės kaip 160 laipsnių temperatūros lygintuvu su garais.

MEDVILNĖ. Medvilninis pluoštas yra matinis, gerai drapiruojamas ir lygus liečiant. Jei jam netaikyta speciali glamžumą mažinanti apdaila, labai glamžosi. Užuolaidos iš medvilnės skalbiamos šaltame, sūriame vandenyje, o išskalauti reikia vandeniu su actu. Jeigu užuolaidos stipriai suteptos – nakčiai užmerkite vandenyje, po to skalbkite su milteliais ir įberkite druskos.
Balti audiniai gali būti skalbiami 95, spalvoti — ne aukštesnės kaip 60, o labai tamsių spalvų — ne aukštesnės kaip 40 laipsnių temperatūros vandenyje. Medvilnė dažnai susitraukia, o spalvota dar praranda ir spalvas, taigi būtina atkreipti dėmesį į tai, kas nurodyta etiketėje.
Balti audiniai gali būti balinami priemonėmis, iš kurių išsiskiria chloras. Gali būti sausai valomi visais įprastais valikliais, tačiau tai mažina pluošto ilgaamžiškumą.
Audiniai gali būti lyginami ir aukštesnės kaip 160 laipsnių temperatūros lygintuvu.

LINAS. 2-3 kartus stipresni už medvilnę, labai glamžus. Iš audinių užfiksuotos klostės gerai išlaiko formas, bet briaunų zonose greitai dyla.
Balti audiniai gali būti skalbiami 95 laipsnių, spalvoti – ne aukštesnės kaip 60 laipsnių temperatūros vandenyje. Balinami priemonėmis, iš kurių išsiskiria chloras. Sausai valomi įprastais tirpikliais. Gali būti lyginami aukštesnės kaip 160 laipsnių temperatūros lygintuvu.

POLIAMIDINIS PLUOŠTAS. Nailonas, kapronas – stiprūs, blogai sugeria drėgmę, greitai džiūsta. Balti audiniai turi būti skalbiami atskirai nuo spalvotų, kad nepilkėtų, eksploatuojant gali pagelsti. Negali būti balinami priemonėmis, iš kurių išsiskiria chloras. Gali būti sausai valomi tetrachloretilenu arba sunkiuoju benzinu (vaitspiritu).
Skalbiami ne aukštesnėje kaip 40 laipsnių temperatūros vandenyje automatinėje skalbimo mašinoje, skalbiami pumpuruojasi (pilinguojasi).
Kaip kurių audinių negalima lyginti arba jie turėtų būti lyginami ne aukštesne kaip 120 laipsnių temperatūra be garo.

POLIESTERIS. Poliesterio pluoštas yra matinis ar net labai blizgus. Stiprus, neglamžus, gerai išlaiko jam suteiktą formą, blogai sugeria drėgmę, labai atsparus trinčiai, nesiglamžo, linkęs elektrintis, nejautrus daugumos rūgščių, šarmų tirpalų poveikiui, atsparus saulės spindulių poveikiui, atspariausias iš visų sintetinių medžiagų aukštos temperatūros poveikiui.
Audiniai gali būti skalbiami ne aukštesnėje kaip 60 laipsnių temperatūroje.
Lyginami ne aukštesne kaip 160 laipsnių temperatūra lygintuvu.
Negali būti balinami priemonėmis, iš kurių išsiskiria chloras.
Sausai valomi tetrachloretilenu arba sunkiuoju benzinu (vaitspiritu).

Atgal